A+ R A-

CANLI TV İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN!


YGS, LYS, AÇIKÖĞRETİM, KPSS VİDEOLU MATEMATİK DERSLERİ. Tıklayın!


Salihli'de Gezilecek Yerler

E-posta Yazdır PDF

SALİHLİ’DE GEZİLECEK YERLER 


 SARDES ÖREN YERİ: İlçenin 8 Km. batısında, İzmir-Ankara yolu üzerinde bulunan Sardes Antik kentinde eski Helen, Lidya, Pers, Roma ve Bizans döneminden kalma, geniş bir araziye yayılmış tarihi kalıntıları iki bölüm halinde ziyarete açıktır.

1910 yıllarında başlayan kazı çalışmaları halen devam etmektedir. Bu çalışmalarla ortaya çıkarılan Artemis tapınağı, gymnasium, Sinagog, Roma hamamı, Kral yolu ve Akropolün bir bölümü görülmeye değer unsurlardır. 

Bintepeler

 BİNTEPELER (ALYAT) ANTİK MEZARLARI: Antik Sardes kenti ile güneyindeki Marmara gölü arasında yer alan bölgeye yayılmış, sayıları 119 olan bu Timulus (Dolgu toprak) mezarlar Lidyalı soylulara aittir. Ait oldukları kişinin sosyal durumuna göre büyüklüğü, küçüklüğü değişkenlik gösteren mezarların en büyüğü Kroisos’un babası Kral Alyattes’e aittir.

Bintepeler’e Akhisar-Salihli yolu (15 km) ile ulaşabilirsiniz.

Fosil ayak İzleri

FOSİL AYAK İZLERİ:
Salihli’nin 25 Km. güneybatısında, Adala ve Gökeyüp Beldeleri arasında, Divlittepe’de bulunan fosil ayak izlerinin günümüzden 26 bin sene öncesinden kaldığı yapılan incelemelerden anlaşılmıştır.

“İlk insanın ayak izleri” adı verilen bu fosil ayak izlerinden dünyada Fransa, İtalya ve Macaristan’da olmak üzere sadece üç örneği vardır. Ancak Salihli buluntusunda kadın, erkek, çocuk ve hayvan izlerinin varlığı burasının önemini arttırmaktadır.

 Kız Köprüsü

 

KIZ KÖPRÜSÜ: Adala ve Demirköprü Baraj seti arasında, Gediz nehri iki yakasını birleştiren köprü eski Kral yolunun üzerindedir.

6 gözenekli sütun üzerine kemerli, taş yapısı ile Mimar Sinan stilini andırmakta ise de yapım yılı kesin olarak bilinmeyen bir Osmanlı dönemi eseridir.

 Su Uçtu Şelalesi

 SU UÇTU ŞELALESİ VE ADALA KANYONU: Kız köprüsünden karşı kıyıya geçildiğinde sola doğru takip edilen toprak yol sizi 2 Km. sonra doğal bir cennete ulaştıracaktır. 25 m yüksekten, Adala kanyonunun başlangıcına adeta uçarak dökülen Su uçtu şelalesi ve devamında üzerinde rafting gibi su sporları yapmaya elverişli volkanik Adala kanyonuna hayran kalacaksınız.

Kurşunlu Kaplıcaları

KURŞUNLU KAPLICALARI: 1967 yılından bu yana Salihli Belediyesi tarafından işletilmektedir. Kente 4 Km. mesafede, her mevsim yeşil bir vadi içerisinde yer almaktadır. Çevresinde halka açık piknik alanları vardır.

Romatizmal rahatsızlıklar, kireçlenme, kırık-çıkık, cilt, böbrek ve kadın hastalıklarına faydalı kaplıca genelde 10 günlük devreler Halide konuk kabul etmektedir. Günü birlik ziyaretler de yapılabilmektedir.

Toplam 86 ev, 270 yatak kapasiteli tesiste, 2 kapalı yüzme havuzu, 8 özel sağlık havuzlu (Jakuzi) oda, 2 Sauna, Uzman doktor gözetiminde hizmet veren fizik tedavi ve iyileştirme (Rehabilitasyon) merkezine sahiptir.

Kurşunlu Şelalesi


Çamur Hamamı-Kazan

ÇAMUR KAPLICALARI: Salihliye 11 km. mesafede Salihli-Ödemiş yolu üzerinde mülk sahiplerince işletilen kaplıca, antik çağlardan bu yana hizmet vermektedir. Sardes’e 5 Km. mesafedeki bu kaplıca suları Romalılar tarafından pişirilmiş toprak künkler döşenerek antik kente taşıdıkları Gymnasium yakınlarında inşa ettikleri hamamlara götürdükleri kanıtlanmıştır.

Hemen Kurşunlu Kaplıcalarının taşıdığı şifalı sulara yakın özelliktedir. Eskiden su kaynağı civarındaki çamurlardan da faydalanıldığı için bu isimle anılmaktadır. Yakınındaki Kazan ve şelale ile güvercin kuyusu görülmeye değerdir. Köy kahvesinde, çınar ağaçları altında çay molası vermenizi öneririz.

TARİHİ ŞEHİR HAMAMI: Yapım tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, 1850 yılından bu yana Salihli halkına hizmet veren klasik Osmanlı hamam mimarisinin son örneklerindendir.

2005 yılında Salihli Belediyesince onarıma alınan tarihi hamam, bugün geçmişin kurnalı, göbektaşlı hamam kültürünü yaşatmaya devam etmektedir.

Bizim ev Tesisleri

BİZİM EV TESİSLERİ:
Bozdağ’ın kuzey eteklerinde, Salihli’nin seyir tepesi olarak kabul edilen Seyran tepede bulunan 300 kişilik, teraslı lokanta, cafe-barın en önemli özelliği eğlenmeğe gelen çocuklu ailelerin bebek ve çocuklarının uzman görevliler tarafından “çocuk oyun odası ve kreş”te konuk edilmeleridir.  Böylece büyükler baş başa yemek yiyerek eğlenebilmektedir.

Adala Köprüsü ve Gediz Nehri-Piknik Alanı

ADALA KÖPRÜSÜ PİKNİK ALANI:

Adala beldesi girişinde Belediye tarafından düzenlenen halka açık piknik alanı yaz günlerinin vazgeçilmezlerindendir.

Kanyonun bitimindeki köprü ayaklarından dökülen suların serinliği söğüt, çınar ve kavak ağaçlarının gölgesi ile bütünleşiyor. Kuş cıvıltıları ve suyun sesi insanın ruhunu dinlendiriyor. Mutlaka görmeli, Gediz nehrinin oluşturduğu doğal havuzlara karşı çayınızı yudumlamalısınız.

At Çiftliği

ATTALOS AT ÇİFTLİĞİ: Adala beldesi, İncirlidere mevkiinde yer alan çiftlikte doğa yürüyüşleri, traking, piknik yapabileceğiniz gibi eğitmen nezaretinde at biniş dersleri alabilir, atlarla gezi yapabilirsiniz.

Doğal ortamda yapabileceğiniz piknik malzemelerini çiftlik işletmesinden temin edebilirsiniz.

Demirköprü Baraj Gölü

DEMİRKÖPRÜ BARAJI-BARAJ GÖLÜ: Salihli-Köprübaşı yolu 23. Km.sinde yer alan baraj gölü, doğal piknik alanları oluşturmakta ve av mevsiminde balıkçılık yapmak isteyenlere bu zevki tattırmaktadır. Baraj gölünde Sazan, Yayın ve Levrek balıkları avlayabilir, civardaki Alabalık çiftliklerinde kendinize Alabalık ziyafeti çekebilirsiniz.

Gökeyüp Güveçleri

GÖKEYÜP ÇÖMLEKÇİLİĞİ: Salihli’ye 50 Km. mesafedeki Gökeyüp beldesinde, özel bir çamurun elle şekillendirilmesi ve pişirilmesi ile elde edilen teknik bize Orta Asya geleneklerimizden kalmadır.

Hemen tüm Türkiye’ye yayılan “Güveç” adı verilen çömlekler bu beldemizde asırlardan beri üretilmesine rağmen tanıtım eksikliği nedeniyle pek bilinmemektedir. Lezzetli güveç yemekleri için bu özel çömleklerden mutlaka edinmelisiniz.

Anadolu Anıt Çınarı

ANADOLU ANIT ÇINARI: Barış mahallesi Tirebolu mevkiinde bulunan bu anıt çınar 410 yaşındadır. Yüksekliği 40m. Çapı 7 m.dir. Söylenceye göre bu çınarın dallarını yakmak veya odun olarak götürmek uğursuzluk getirmekteymiş. Belki bu söylencenin etkisi ile anıt çınar günümüze ulaşmayı başarabilmiştir.

Çevre düzenlemesi Salihli belediyesi tarafından yapılmıştır.

Burhan Anıt Çınarı

BURHAN ANIT ÇINARI: Burhan dağ köyü yakınlarındaki bu çınar yaklaşık 35m. boyunda 8m. Çapındadır. Yaklaşık 400 yıllık olduğu sanılmaktadır. Anadolu çınarının aksine pek bilinmemektedir. Geniş dallarının altı doğal piknik alanıdır ve yanında doğal kaynak suyu akan bir çeşmeye sahiptir.


Kayıt

*
*
*
*
*

* Bu alan gerekli